Miért fontos különös figyelmet fordítani a gyerekcipők kiválasztására
Az egészségügyi statisztikák figyelmeztetnek. Bár a gyermekek 99%-a egészséges lábbal születik, a lábhibák az életkorral növekszik, akár 67%-ra is, és gyakran a nem megfelelő cipő viselése miatt alakulnak ki. Nyilvánvaló, hogy sok szülőnek nem könnyű felismerni és kiválasztani az egészséges cipőt vásárláskor. A következő információk segíthetnek a megfelelő lábbeli kiválasztásában.
A deformáció okai:
A lábfej deformációit elsősorban a nem jól illeszkedő cipő viselése okozza – a cipő vagy túl rövid, túl keskeny vagy hegyes, vagy éppen ellenkezőleg, túl széles, és a láb az orr felé csúszik. Negatív hatással van a lábakra a túl hosszú járás és állás, a túlzott testsúly, a mozgáshiány és a mezítláb járás kemény és sík padlón.
A gyermek lábának felépítése:
Anatómiai és funkcionális szempontból a gyermek lábfeje sok tekintetben különbözik a felnőtt lábától:
- Nagyon gyorsan növekszik, változik a hossza, szélessége és arányai. Egy kisgyermek lába átlagosan 15-18 mm-t nő évente, a nagyobbaknál 8-12 mm-t.
- Egy kisgyermek lábának csontjai hosszú porcosak, ezért puhák és gyorsan deformálódhatnak akár rossz cipőtől, akár túlzott terheléstől.
- A gyermekek lábai csökkentik a fájdalomra és a nyomásra való érzékenységet. Ezért maga a gyerek nem fogja elmondani, hogy a cipő nyomja, és nem fogja felismerni, hogy nem passzoló cipőt visel.
- A legkisebb gyermekek lábfején 4 éves korig rugalmas és erős szövettel átszőtt zsírpárnák találhatók a lábboltozatban, amelyek megvédik a fejlődő lábboltozatot az esetleges túlterheléstől. Ezért felesleges a legkisebb gyermekek cipőit az ívet alátámasztó alkatrészekkel ellátni.
Az egészséges gyermekcipők jellemzői
- Forma – a gyermekcipőknek tágas, kerek orrral kell rendelkezniük, amely elegendő helyet biztosít a lábujjaknak. Minél egyenesebb a belső széle , annál jobb, mert a hüvelykujj természetes helyzetben van, és nincs a többi ujjhoz nyomva. Ügyeljen a cipő hegyes formájára, amely a lábujjak deformációit okozza (csavarodott hüvelykujj, csavarodott kisujj, kalapácsujj).
- Felsőrész anyag - ideális természetes anyag, bőr vagy textil, amely kellően puha, képes alkalmazkodni az anatómiához a láb formája , légáteresztő és nedvszívó.
- Cipőbetét – a gyerekek lábai eléggé izzadnak, a legnagyobb nedvességforrás pedig a talp. Ezért minden cipőt, különösen a zárt szabásúakat, fel kell szerelni nedvszívó anyagból (bőr, textil) készült betéttel vagy betéttel a láb belső részében.
- Lövedék – a lábfejnek tökéletesen rögzítve kell lennie a cipőben. Nem szabad, hogy a láb sarokrészének nemkívánatos oldalirányú mozgása legyen. Minden gyermekcipőnek, különösen a zárt vágású cipőnek vagy a teljes sarkú szandálnak kellően merev, magas és hosszú sarkúnak kell lennie, azaz a belső résznek a cipő felső részének sarokrészében kell lennie.
- Felsőrész kivágása - a lábfej megfelelő rögzítését a cipőben a megfelelő vágás is biztosítja felső. Fűzős, vagy csattal vagy tépőzárral zárható cipőket ajánlunk. A legkisebb méretcsoportban kizárólag bokacipőt válassz.
- Rugalmasság - a lábbelinek azon a helyen kell a legrugalmasabbnak lennie, ahol a láb járás közben meghajlik, vagyis azon a területen a lábujjak ízületeiből. A merev és hajthatatlan cipők kényelmetlenek járás közben, fokozzák a fáradtságot és megzavarják a lábak egészséges fejlődését. A rugalmasság függ a felső anyag típusától, de különösen a talp típusától, vastagságától és merevségétől. Minél vastagabb a talp, annál merevebb a cipő. A cipő kiválasztásakor ezért javasoljuk a talp hajlékonyságának tesztelését.
- Csillapítási tulajdonságok – a kemény felületekre (beton, burkolat) gyakorolt állandó hatások szintén negatív hatással vannak a lábfej, ami idővel az alsó végtagok csontjainak, ízületeinek és ízületi porcainak kopásában, vagy a gerinc károsodásában nyilvánulhat meg. A megelőzésről a jó párnázó tulajdonságú talpak (hungarocell, gumi, hőre lágyuló elasztomer-TPE, poliuretán-PUR), habbetétek és rugalmas anyagokból készült anatómiailag kialakított talpbetétek gondoskodnak.
- Sarok - a gyermekcipők sarkának a lehető legalacsonyabbnak kell lennie, nagy futófelülettel, hogy megőrizze a gyermek stabilitását . A magas sarkú cipő teljesen alkalmatlan a gyermekek számára.
- Súly - egy gyerek naponta 18-20 ezer lépést tesz meg, ezért a cipő súlya a lehető legkisebb legyen.
Hét alapelv a megfelelően illeszkedő gyermekcipők kiválasztásához
- Minden alkalommal, amikor cipőt vásárol, kérjen minősített mérést gyermeke lábának méretéről.
- A cipőknek hosszában és szélességében is jól kell illeszkedniük. A gyermekcipőknek 10-15 mm-rel hosszabbnak kell lenniük, mint a lábujjak előtt. Ennek a szabad helynek körülbelül a fele, az úgynevezett felesleg tartalékként szolgál a lábujjak szabad mozgásához járás közbeni lábnyújtáskor, fele pedig a lábfej növekedéséhez.
- A lábbeli szélességének meg kell egyeznie a láb körméretével a lábujjízületeknél. A túl széles cipők vékony szára járás közben az orrba csúszik, és a nyomás károsítja a lábujjakat. A keskeny cipő korlátozza a vérkeringést és deformálja a mellső lábakat.
- Vásárláskor a gyermek felpróbálja a cipőt. Állva és mindig mindkét lábbal mérje meg a méreteket. A cipőméretet a hosszabb és szélesebb lábnak megfelelően választjuk ki.
- Ne próbálja fel a cipőt anélkül, hogy először megmérné a lábfejet, azaz csak a klasszikus módon – ujjával a cipő orrára nyomva. A gyerekek gyakran reflexszerűen begörbítik a lábujjaikat, és a vásárolt cipők ilyenkor rövidek. Ahogy már említettük, a gyermekek nyomás- és fájdalomérzékenységi küszöbe csökkent, ezért nem tudják megerősíteni, hogy a cipőjük nem illik.
- A gyermek fel kell próbálnia az egész pár cipőt, és járnia kell benne. Figyeljük, hogy a cipő nem csúszik-e le a sarokról.
- Soha ne kövesd az „Idővel engedni fog!” mottót.
A gyermekek lábfejeinek egészséges fejlődésének gondozása
- A gondozást az újszülötteknél kell kezdeni. Kerülje például a szűk harisnyát, amely korlátozza a lábak mozgását és deformációkat okozhat.
- Az egészséges fejlődéshez a gyermek lábának teljes mozgásszabadságra és lehetőségre van szüksége a lábizmok gyakorlására. A természetes felületeken (homok, fű, erdőtalaj stb.) ezért mezítláb sétálni és futni szívesen.
- Időben vásároljon új cipőt, ha szükséges, tekintettel a gyermek lábfejének növekedési ütemére. Minél kisebb a gyerek, annál több pár cipőre van szüksége évente.
- A cipők soha nem adják be a hosszúságot. A felsőrész természetes anyaga csak szélességben tud meglazulni.
- Fontos, hogy a gyermek a rendeltetésének megfelelő cipőt viseljen. A gumitextilből vagy teljes gumiból készült lábbelik alapvetően alkalmatlanok egész napos viseletre.
- Ne vásároljon olcsó cipőt piacokon és tőzsdéken. Ne engedje, hogy a gyerekek idősebb testvéreiktől örökölt cipőt viseljenek. A rossz minőségű anyagok vagy az elhasználódott cipő semmiképpen nem tesz jót a gyereknek.
- Rendszeresen ellenőrizze a lábbeli kopását, ami gyakran jelzi a deformáció kezdetét.
- Ne becsülje alá a váltócipőt. A formázott talpbetétes szandálok megfelelőek, amelyekben a gyermek lába nem izzad, és a lábboltozat sem feszül.
- Fontos a rendszeres higiénia és a pamut zokni vagy harisnya viselése.
- A lábbeli nemcsak divatkiegészítő, hanem elsősorban támogató és stabilizáló elemként szolgál a gyermekek lábának egészséges fejlődéséhez.
A Cseh Cipő- és Bőrszövetség és az RNDr. felhasznált anyagai. Pavly Šťastné, Ph.D.